Vi som arbetar här

Vi är ett stort gäng som varje dag gör vårt yttersta för att förgylla dina teaterupplevelser. Både framför och bakom scenen - ledning, administrativ personal, konstnärlig personal, och teknisk personal.

Foton är tagna av Tobias Walka samt Anna Sigge.

Ledning

Maire Nyman, Teaterchef

Marie Nyman
Teaterchef

Lena Hermanson

Lena Hermanson
Marknadschef

Richard Andersson, Scenograf

Claes-Göran Granlöf
Tf Teknisk chef

Konstnärlig personal

Lennart Eriksson, Skådespelare

Lennart Eriksson
Skådespelare

Lars G Svensson, Skådespelare

Lars G Svensson
Skådespelare

Eva Claar, Skådespelerska

Eva Claar
Skådespelare

Gunilla Rydholm-Eriksson , Skådespelare

Gunilla Rydholm-Eriksson
Skådespelare

Elin Bornell,  Skådespelerska

Elin Bornell
Skådespelare

Sven Olof Jansson, Skådespelare

Sven Olof Jansson
Skådespelare

Mikael Dahl, Skådespelare

Mikael Dahl
Skådespelare

Cia Eriksson*
Skådespelare, Kontakt till varje pris

Bertram Heribertson
Skådespelare, Kontakt till varje pris

Viktoria Folkesson
Regissör, Kontakt till varje pris

Peter Elmers
Regissör, Bröderna Lejonhjärta

Anna Dolata
Scenograf, Bröderna Lejonhjärta

Amanda Cerderquist
Dockmakare, Bröderna Lejonhjärta

Bengt Larsson Heppling
Regissör, Massakerguden

Ragna Wei
Regissör, Processen

Ebba Petrén
Hörlursmanus och samregi, Processen

Gabriel Widing
Hörlursmanus och samregi, Processen

Ramtin Parvaneh
Skådespelare, Bröderna Lejonhjärta

Agnes Forstenberg
Skådespelare, Bröderna Lejonhjärta

Erika Magnusson
Scenograf, Processen

Damjan Kecojevic
Koreograf, Processen

* Praktikant från skådespelarprogrammet på Högskolan för Scen och Musik, Göteborg

Teknisk personal

Ingela Dover, Rekvisitaansvarig

Ingela Dover
Rekvisitör

Ulrica Kerstinsdotter, Rekvisitör

Ulrica Kerstinsdotter
Rekvisitör

Markku Vuorenniemi, Teatertekniker

Markku Vuorenniemi
Ljus/ljud tekniker

Martin Zedler,  Scenansvarig

Martin Zedler
Scenmästare

Mattias Östh, Scenmästare

Mattias Östh
Scenmästare

Olle Renklint, Scentekniker

Olle Renklint
Scentekniker

Tobias Walka, Ljudansvarig

Tobias Walka
Ljudtekniker

Chrille Sjöblom, Ljudtekniker

Chrille Sjöblom
Ljudtekniker

Olle Renklint, Scentekniker

Patrik Pilsmedh
Ljudtekniker

Jon Olofsson
Verkstadmästare (tjänstledig)

Lena Erdman, Dekormålare

Lena Erdmann
Dekormålare

Martin Falk
Snickare

Ann de Silva, Peruk/Masköransvarig
Johanna Ramsin, Kostymmästare

Johanna Ramsin
Kostymmästare

Clarry Fridén
Snickare

Ronnie Söderwall, Attribut/Dekoransvarig

Ronnie Söderwall
Dekormålare

CathrinaOhlsson, Dekormålare

Catharina Ohlsson
Dekormålare

Claes-Göran Granlöf, Belysningsansvarig

Richard Andersson
Scenograf

Helena Walkhamre

Helena Walkhamre
Skräddare

Christoffer Nordin

Michael Dimle
Belysningsmästare

Helena Walkhamre

Henning Knape
Smed

Christoffer Nordin

Therese Jansson
Maskör

Christoffer Nordin

Mikael Blohm
Ljustekniker

Administrativ personal

Tobias Brandin, Marknadsförare

Tobias Söderman
Marknadsförare

Petra Johnson,  Ekonomiadministratör

Petra Johnson
Ekonomiadministratör

Hanna Haag
Regiassistent / Sufflös

Hanna Waldén, producent

Hanna Waldén
Producent

Info / biljettkassa

Tobias Brandin, Marknadsförare

Marie Pihläng
Kulturhusvärd

Camilla Ebbesson

Monica Lanebäck Karlsson

Anna Redhage, Sufflös

Marie Öhman

Hanna Waldén, producent

Birgitta Karlsson

BILJETTKASSAN
033 35 35 35

VÄXEL
033 35 70 00


NYHETSBREV



Lämna följande fält tomt